Kako odabrati WC za mačke?

Pravim odabirom mačjeg wc-a osiguraj im uvjete koji će očuvati njihovo zdravlje, eleganciju i čistoću, ali i higijenu doma.

Kako odabrati WC za mačke?

Mace su poznate po svojoj gracioznosti i urednosti pa iz toga proizlazi i njihova potreba za čistim i sigurnim mjestom za obavljanje nužde. Pravim odabirom mačjeg wc-a možeš im osigurati uvjete koji će očuvati njihovu eleganciju i čistoću, ali i higijenu tvog doma te zdravlje maca. Bez obzira jesi li već iskusan ili tek započinješ zajednički život s macom, ovaj članak će ti pomoći u izboru wc-a,  pravilnim rukovanjem i održavanjem istog te savjete kako naviknuti macu na wc.

"Krenimo od veličine mačjeg wc-a. Tvoja maca treba imati dovoljno prostora da uđe u wc, udobno se okrene bez da igdje zapne i da zauzme položaj u kojem će obaviti nuždu, ali ju i zakopati. Ako imaš više ljubimica, možeš uzeti veći model wc-a koji će koristiti zajedno, ili više manjih modela kako bi svaka maca imala svoj prostor."

Kao i veličina wc-a, jednako bitan je i model wc-a. Postoje klasični otvoreni, zatvoreni i automatski modeli wc-a koji sami čiste izmet. Otvoreni modeli dobar su izbor u početku kada se maca tek privikava obavljati nuždu u mačjem wc-u. Takvi wc-i nemaju poklopac i jednostavni su za korištenje i održavanje. Isto tako osiguravaju maksimalnu pristupačnost kod maca jer mogu bez straha prići wc-u, njuškati i istraživati te u konačnici ući i obaviti svoju stvar. Potencijalna mana je što, s obzirom da posuda nema poklopac, dio pijeska može završiti van kutije, pogotovo ako maca žustro zakopava izmet. U ponudi su i 'poluzatvoreni' modeli wc-a koji nemaju poklopac koji u potpunosti prekriva posudu, već samo rubove pa opet čuva od prosipanja i letenja pijeska, ali omogućava i korištenje vrećica za mačji wc koje će na taj način biti pričvršćene. Vrećica dolazi ispod pijeska i na taj način onemogućava kontakt pijeska i izmeta s plastikom i olakšava ti generalno čišćenje jer ćeš samo sve podići i izbaciti u otpad. 

Upravo zbog toga, potpuno zatvoreni tip wc-a donosi ti prednost što onemogućava da pijesak iskače iz posude te sprječava širenje neugodnih mirisa u prostor gdje se wc nalazi. Zatvoreni tipovi su idealni i za sramežljive mace koje vole obavljati svoju stvar u privatnosti, daleko od pogleda drugih ljudi ili ljubimaca. Problem se može javiti ako je maca nepovjerljiva i ne usudi se uči kroz vratašca u zatvoren wc jer ne zna što ju tamo čeka. Srećom, zatvoreni tip wc-a napravljen je od posude i poklopca, pa ti svakako preporučujemo da prvo naučiš macu obavljati nuždu samo s posudom, pa kad se maca navikne i obavlja nuždu bez problema - dodaj i poklopac gore. Vratašca dodaj tek na kraju kad savlada sve prijašnje korake. Sigurno će biti nesigurna u početku, ali samo polako i strpljivo. Mace su izrazito inteligentne i vrlo brzo će savladati obavljanje nužde u pijesku. 

Automatski modeli wc-a olakšavaju nama život jer se sami čiste i održavaju, ali samim time su i puno skuplji. U nekim slučajevima, posebno kod plahih maca, pokret samočišćenja i zvuk koji proizvede može izazvati strah i osjećaj nepredvidivosti pa će maca ubuduće oklijevati ulaziti i neće se osjećati sigurno dok obavlja nuždu. Vrlo vjerojatno će se naviknuti s vremenom, ali svejedno imaj na umu i takav razvoj situacije.

"Što se tiče materijala od kojih je izrađen mačji wc – najzahvalnija je plastika jer je dugotrajna, glatkih površina i samim time lako se održava i čisti."

Izvor fotografije: Pexels

Kad si izabrao savršeni wc, potrebno ga je i napuniti. Postoje razna punjenja, a razlikuju se po vrsti materijala od kojih su napravljena, a samim time i kako će ga mace prihvatiti. Najvažnije je da maci bude ugodan za šape i da može bezbrižno obaviti nuždu u njemu, pa će možda trebati vremena i isprobavanja dok ne nađete optimalni.

"Najrašireniji je grudajući pijesak od bentonitne gline, zatim pijesak od organskih materijala koji su biorazgradivi – granule ili pelete od biljnih vlakana koje se raspadaju kad se namoče te silikatni pijesak napravljen od silikatnih granula koje imaju izrazitu moć upijanja."

Više o ovim vrstama pijeska i savjete kako izabrati najbolji za svoju macu možeš pročitati ovdjeZa prvo punjenje posude trebat će ti više pijeska, odnosno omogući minimalno 7cm visine tako da maca zaista može zakopavati. Osim same posude i pijeska, potrebna ti je i lopatica kojom ćeš na dnevnoj bazi vaditi grudice i izmet. Možeš birati između plastičnih i metalnih lopatica, s manjim i većim rupicama - ovisno koliko je veliko zrno tvog pijeska. Izaberi optimalnu veličinu procjepa lopatice kako bi mogao vaditi grudice van, ali ne i gubiti previše čistog pijeska.

U odabranim ZOOCITY poslovnicama dostupne su ti i postaje s pijeskom gdje možeš sam usporediti moć upijanja i grudanja različitih materijala te izabrati pravu lopaticu. Nakon što izvadiš dio pijeska, nadopuni ga odmah novim pijeskom u toj količini. Generalno čišćenje, odnosno potpuno mijenjanje pijeska preporučujemo ti kada osjetiš da pijesak više efikasno ne upija i neutralizira mirise, odnosno za otprilike 1,5-2 mjeseca. Mačji wc postavi na mirno i lako dostupno mjesto te dalje od mjesta gdje su zdjelice za hranu i vodu. Jednom kad si izabrao mjesto izbjegavaj promjene i premještanja jer mace vole rutinu. 

"Od dodataka za wc uzmi u obzir filtere od aktivnog ugljena koji će pomoći u neutralizaciji neugodnih mirisa, a dolaze uz određene modele wc-a, kao što je Ferplast. Također, u borbi protiv neugodnih mirisa može pomoći i miris za wc koji se umiješa u pijesak te daje ugodan i svjež miris. Ako maci ne smeta miris, naravno tu je i pijesak koji već već ima miris npr. limunske trave, lavande ili pudera, dok ima i onih koji su bez mirisa za osjetljivije mace."

U odabiru neka sudjeluje i tvoja ljubimica jer ona zna najbolje. U većini slučajeva mace obave instinktivno nuždu u pijesku i vrlo brzo uče, no nekim macama je potrebno vrijeme i učenje pa budi strpljiv. Svaki napredak nagradi poslasticama i uspjeh je zagarantiran! 

 

Autor: Marina Žegrec, dr.med.vet.