Medimor je pouzdan, efektivan lijek protiv većine infekcija kojeg ribice dobro podnose. Izrazito je djelotvoran protiv bakterija. Pomaže kod simptoma poput ulcera, rana, krvavih pjega, gubitka ljuski, truljenja peraja, pop-eyea i dropsya. Koristi se u slatkovodnim i morskim akvarijima.
Područja primjene
Lijek protiv većine infektivnih oboljenja slatkovodnih i morskih ukrasnih ribica. Preparat MEDIMOR suzbija mnogobrojne zarazne bolesti ukrasnih ribica, kao što su protozoe (npr. ihtiobodoza, hilondela, ihtioftirius), bakterije (npr. kolumnaris) i gljivice (npr. saprolegnia). Naročito u slučajevima nesigurne dijagnoze medimor pouzdano djeluje protiv većine infekcija.
Simptomi: Bjeličaste do žućkaste sluzave naslage, vatičaste nakupine, čirevi, rane, upale, zakrvljene mrlje, gubitak kože i krljušti, nakostriješene ljuske, truljenje peraja, pomućenje sluznica, bjelilo u ustima, teturanje, iskolučenost očiju (eksoftalmus), trbušna vodenica (ascites, naduti trbusi).
Kontraindikacije i nuspojave
Nisu poznate. Primijetite li kod ribica neželjene pojave, obratite se za savjet veterinaru ili farmaceutu.
Životinjske vrste za koje je lijek namijenjen
Ukrasne ribice
Upute za doziranje za svaku vrstu, način primjene
Eventualno uključeno ultraljubičasto zračenje treba tijekom tretmana deaktivirati.
1. dan: Dodati 30 kapi (= 1,5 ml) preparata MEDIMOR na 100 l akvarijske vode i ravnomjerno raspodijeliti po akvariju. Izvaditi filter iz akvarija i pustiti ga da radi u zasebnoj posudi kako bi se u njemu zadržali mikroorganizmi. Pobrinuti se za dobro prozračivanje vode u akvariju. Ako prozračivanje bez rada filtrera nije moguće, preporučujemo da se filter pusti da radi bez filterskog materijala kako bi se zajamčila dostatna cirkulacija vode. U tom slučaju filterski materijal treba tijekom trajanja tretmana držati u zasebnoj posudi s puno akvarijske vode.
2. dan: Dodati 15 kapi (= 0,75 ml) preparata MEDIMOR na 100 l akvarijske vode i ravnomjerno raspodijeliti po akvariju.
3. dan: Ne dodavati lijek. Zamijeniti oko 30% akvarijske vode. Ponovo pokrenuti filtriranje. Ako je filterski materijal čuvan zasebno, vodu u kojoj je stajao ne treba vratiti natrag u akvarij. Filterski materijal u tom slučaju treba ovlaš isprati u mlakoj vodi (ne previše, kako bi se zadržao dio mikroorganizama) i vratiti u filter.
4., 5. i 6. dan: Ne dodavati lijek. Ostaviti filter da radi.
7. dan: Dodati 30 kapi (= 1,5 ml) preparata MEDIMOR na 100 l akvarijske vode i ravnomjerno raspodijeliti po akvariju. Izvaditi filter iz akvarija i pustiti ga da radi u zasebnoj posudi kako bi se u njemu zadržali mikroorganizmi. Pobrinuti se za dobro prozračivanje vode u akvariju. Ako prozračivanje bez rada filtera nije moguće, preporučujemo da se filter pusti da radi bez filterskog materijala kako bi se zajamčila dostatna cirkulacija vode. U tom slučaju filterski materijal treba tijekom trajanja tretmana držati u zasebnoj posudi s puno akvarijske vode.
8. dan: Ne dodavati lijek. Zamijeniti oko 30% akvarijske vode. Ponovo pokrenuti filtriranje. Ako je filterski materijal čuvan zasebno, vodu u kojoj je stajao ne treba vratiti natrag u akvarij. Filterski materijal u tom slučaju treba ovlaš isprati u mlakoj vodi (ne previše, kako bi se zadržao dio mikroorganizama) i vratiti u filter.
Posebne mjere opreza pri čuvanju i skladištenju
Preparat Medimor treba držati na tamnom mjestu. Čuvati u izvornoj ambalaži. Čuvati izvan dometa djece.
Posebna upozorenja
- Beskralježnjaci ne podnose sredstvo MEDIMOR. Puževe, školjke, kozice i dr. potrebno je isključiti iz terapije.
- Ne primjenjivati kod životinja koje služe za prehranu.
- Promjena boje vode uvjetovana je djelatnom tvari i ponovo se gubi nakon nekoliko dana.
- Ne primjenjivati nakon isteka roka trajanja.
Posebne mjere opreza za odlaganje neiskorištenih lijekova u otpad
Nepotrošene medicinske proizvode treba predati odgovarajućem sabirnom centru ili odlagalištu otpada.